Tomar Portugalia

Tomar to urocze miasteczko i historycznie wybitne nad brzegiem rzeki Nabão. Został zdominowany przez XII-wieczny zamek templariuszy, zawierający jeden z najważniejszych i najbardziej imponujących zabytków w kraju, Klasztor Chrystusa (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Zobacz klasztor w Tomar

Główna ulica handlowa Tomar, przeznaczona dla pieszych Rua Serpa Pinto, prowadzi do gotyckiego kościoła Sao Joao Baptista, na Praça de República, eleganckiego głównego placu miasta w otoczeniu budynków XVII-wiecznych. Warto pamiętać, że XV-wieczny kościół ma elegancki portal Manueline i we wnętrzu znajdują się XVI-wieczne obrazy, w tym Ostatnia Wieczerza, namalowana przez Gregório Lopes, który był jednym z najlepszych artystów w XVI-wieku.

W samym zaś sercu miasta znajduje się miła siatka ulic, a na Rua Dr Joaquim Jacinto jest dobrze zachowana synagoga, jedna z najstarszych w Portugalii, zbudowana w 1430 roku. Była używana jako miejsce kultu w 1497 roku, kiedy to król Manuel I wydalił wszystkich Żydów, którzy odmówili przyjęcia chrześcijaństwa. Posiada cztery wysokie wieżę i sklepienie i zawiera niewielkie Muzeum Żydowskie imienia Abrahama Zacuto, słynnego XV-wiecznego astronoma i matematyka, który pomógł zbudować pomoce nawigacyjne dla Vasco da Gama.

W Klasztorze Zamku Tomar znajdują się XV-wieczne żydowskie nagrobki i święte przedmioty, podarowane przez społeczności żydowskie na całym świecie.

Design your own website with Mobirise