Rodzaje parkometrów

Podczas wycieczki turystycznej po Europie wielokrotnie zmuszeni jesteśmy korzystać z parkingów. W dużych miastach oraz w pobliżu atrakcji turystycznych są one zazwyczaj płatne.
Wyjeżdzając na taki parking przed szlabanem automat wydaje nam bilet. Opuszczając ten parking w automacie uiszczamy opłatę i wyjeżdżamy. Są one wygodne, ponieważ płacimy za czas parkowania w momencie wyjazdu. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że niektóre pobierają opłatę za każdą rozpoczętą godzinę, a nie za rzeczywisty czas parkowania.

W innych standardowych parkometrach musimy z góry zapłacić za parkowanie, a otrzymany bilet umieścić w widocznym miejscu za szybą samochodu. Jednakże w tym przypadku musimy założyć na jak długo pozostawiamy samochód. Proste i typowe.

Podczas naszych podróży spotkaliśmy kilka zupełnie nietypowych rozwiązań:
Oto one:

1. Zamiast biletu automat wydał nam plastikowy żeton. Bez żadnych oznaczeń, okrągły, płaski. Okazało się, że żeton posiada zatopiony chip, który zapisywał o której wjechaliśmy na parking. Po powrocie na parking wrzuca się żeton do automatu, dokonuje opłaty i otrzymuje się żeton z powrotem, aby podnieść szlaban przy wyjeździe.

2. Przy każdym miejscu parkingowym znajduje się parkometr-czasomierz. Takie miejsca mają ograniczony czas parkowania, najczęściej do 2 godzin. Po wrzuceniu monet wskazówka pokazuje na jak długo zostawia się samochód i odlicza czas do zera. W tym przypadku należy wrócić, zanim wskazówka pokaże zero.

3. Spotkaliśmy się również z parkometrami-czasomierzami, obsługującymi nie jedno, a 5-6 miejsc parkingowych. W tym przypadku na parkometrze znajdują się przyciski z numerami miejsc parkingowych. Należy wcisnąć przycisk z numerem miejsca, na którym parkujemy (najczęściej jest namalowany na chodniku) i uiścić odpowiednią opłatę. Podobnie, jak w powyższym przypadku, automat nie wydaje żadnych biletów, a czas odlicza do zera.

4. Przed wjazdem na jeden z dużych parkingów we Włoszech samochód wpuszczany jest pomiędzy dwa szlabany, skanowany jest widok samochodu z przodu i numer tablicy rejestracyjnej. Trwa to około 30 sek po czym można wjechać na parking. Nie otrzymuje się żadnego biletu, pokwitowania. Chcąc zapłacić za parking przed wyjazdem w automacie wpisuje się numer rejestracyjny naszego samochodu. Na ekranie wyświetla się zdjęcie naszego samochodu z prośbą o potwierdzenie. Po potwierdzeniu wyświetlana jest kwota do zapłaty. Płacimy ale nie dostajemy pokwitowania. Możemy już podjechać do bramki wyjazdowej gdzie ponownie skanowana jest tablica rejestracyjna i sprawdzenie w systemie czy zapłaciliśmy za parking. Jeżeli zapłaciliśmy - bramka się otwiera.

web page was created with Mobirise web templates