Niemcy

Założenia: Berlin i Poczdam, potem Góry Harzu i malownicze miasteczka tego regionu, przełom Renu między Koblencją a Bingen, fragment Trasy Zamkowej i Romantycznej między Heidelbergiem a Augsburgiem, powrót do Warszawy przez Bawarię, a tam przejazd fragmentem Trasy Alpejskiej między największym jeziorem Chiemsee a malowniczym Königssee.Schematyczna trasa podróży wygląda następująco:
z powyższego założenia trasa wynosi 3 000 km.

Praktyczne informacje drogowe:
• W Niemczech autostrady są bezpłatne.
• Od 1 stycznia 2010 centra wielu miast zostało wyodrębnionych jako strefy ochrony środowiska i mogą do nich wjeżdżać jedynie samochody paliwooszczędne. W tym celu wprowadzono kolorowe plakietki do przyklejenia na przedniej szybie. Klasyfikacja odbywa się na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Cena plakietki to ok. 15 Euro i ważna jest z numerem rejestracyjnym, wpisanym w białe pole. Kara za złamanie zasad strefy ochrony środowiska wynosi 40 Euro

Można je nabyć w niemieckich stacjach kontroli pojazdów lub on-line przed podróżą. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.berlin.de/umweltzone
W Polsce prawo do dystrybucji nalepek ma firma Dekra www.dekra.pl
Po wypełnieniu odpowiedniego formularza i opłaceniu w złotówkach otrzymuje się ją listem poleconym.

Nalepka ekologiczna

Środa 22 czerwca po południu, dzień przed Bożym Ciałem. Wyjeżdżając tego dnia tuż po pracy zyskujemy 2 dodatkowe dni do 2-tygodniowego urlopu. Droga wylotowa z Warszawy w kierunku południowym zakorkowana, tracimy cenny czas. Okazuje się, że na 150-kilometrowym odcinku aż do Piotrkowa Trybunalskiego prowadzone są prace drogowe i w każdym kierunku jazda odbywa się tylko jednym pasem ruchu. Decydujemy się więc zjechać z trasy katowickiej i dostać się do autostrady przez Skierniewice i Głowno. Do Torzymia docieramy późnym wieczorem. W znajomym motelu „Paradiso” czeka na nas kolacja i łóżko. Jesteśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Zaczynamy wakacje!

Czwartek – z Torzymia do Berlina to tylko 140 km. W ciągu 2 godzin dojeżdżamy na miejsce. Zatrzymujemy się na polu namiotowym Tentstation. Standard słaby, ale miejsce wyśmienite – w samym sercu miasta, tuż obok głównego dworca kolejowego Hauptbahnhof. Samochód co prawda trzeba zostawić przed kempingiem, ale rzeczy wygodnie przewozi się udostępnionymi do tego celu taczkami.

Berlin
Poczdam

This web page was built with Mobirise site template