Wybór aparatu fotograficznego 

Większość osób podczas wyjazdów zagranicznych intensywnie fotografuje, robi pamiątkowe zdjęcia dokumentujące odwiedzane miejsca i zwiedzane zabytki. Wykorzystuje do tego posiadany już aparat fotograficzny. Po powrocie do domu oglądając zrobione zdjęcia dochodzi się czasem do wniosku, że posiadany aparat nie jest najlepszy i należy go koniecznie zmienić. Ale na jaki ? Jaki kupić aparat będzie lepszy od tego, który mam. 

Przedstawiamy poniżej najważniejsze cechy aparatów fotograficznych ważne dla turysty.

Jakość obiektywu. Im większy zakres zmiany ogniskowej (zooma) tym większa szansa na gorsze zdjęcia pod względem ostrości, ilości szczegółów, deformacji obrazu, przebarwień na krawędziach. Dobrze jest sprawdzić jaka firma firmuje obiektyw w aparacie. Takie firmy jak np. Leica, Zaiss dają dużą szansę na lepszy obiektyw i lepsze zdjęcia.



Zakres zooma - czyli zakres zmiany ogniskowej. W miastach i miasteczkach gdy fotografuje się z bliska duże przedmioty (np. budynki) potrzebny szeroki kąt widzenia obiektywu czyli jak najmniejsza wartość ogniskowej obiektywu. Chcąc sfotografować detale budynków lub odległe elementy przydatna jest duża wartość ogniskowej - duża wartość ogniskowej. W praktyce turysta znacznie częściej potrzebuje szeroki kąt obiektywu a rzadko korzysta z opcji przybliżania czyli dużych ogniskowych. Bardzo często wystarczy turyście 3 -5 krotny zoom. Zdjęcia będą lepsze niż z obiektywu z 10x czy 20x zoom-em. Im większy zakres zmiany ogniskowej obiektywu tym jego jakość fotograficzna spada i więcej na jakości tracą zdjęcia.



Stabilizacja obrazu. Nie zawsze mamy do dyspozycji dużo światła np. zdjęcia wieczorne, w kościołach, w mrocznych uliczkach. Robimy wtedy zdjęcia przy dłuższym czasie ekspozycji a więc jest duża szansa na poruszenie aparatem. Zdjęcia wtedy bedą rozmazane i nieostre. Zapobiega temu w dużym stopniu aparat posiadający tzw. stabilizację optyczną dzięki której eliminowane są drgania naszych rąk. Mamy więc większą szansę na ostre zdjęcia. Dla turystów ma to duże znaczenie gdyż trudno jest wrócić do tej samej np. katedry i powtórzyć zdjęcia.



Wielkość matrycy. Firmy promując swoje aparaty w pierwszej kolejności podają "ile milionów pikseli" ma matryca. Jest to wabik marketingowy. W praktyce duża ilość pikseli osiągana na siłę daje negatywy skutek w postaci szumów (zdjęcia robione przy małej ilosci światła). Typowemu turyście wystarczy już obiektyw z 7 - 8 mpx. Poza tym obiektywy wielu aparatów są w stanie przenieść znacznie mniej informacji aniżeli jest w stanie zarejestrować matryca. Wynika z tego fakt, że aparat z dużą ilością milionów pixeli powinien posiadać dobjek klasy obiektyw.



Wielkość aparatu. Małe aparaty muszą mieć mały obiektyw. Małe obiektywy dają zazwyczaj gorszą jakość rejestrowanego obrazu. Tak więc zyskuje się wygodę kosztem jakości zdjęć. Odwrotnie, kupując większe aparaty czyli typu bridge lub lustrzankę zyskuje się na jakości zdjęć tracąc na wygodzie. Każdy musi zdecydować indywidualnie na czym mu bardziej zależy. My wybraliśmy lustrzankę.



Wideofilmowanie. Najnowszej generacji aparaty fotograficzne mają funkcję kręcenia krótkich filmów video. Zwróćcie uwagę czy aparat rejestruje w formacie Full HD.

Created with Mobirise web creator